Peatükk
2. Juuste ja peanaha hooldamine

Eneli Rannik: Juuste- ja peanaha levinumad probleemid ja nendele leevenduse leidmine

Kõige sagedasemad probleemid peanaha ja juustega on liiga kiiresti asuseks muutuv peanahk ja kuivad juukseotsad.

Hästi tihti haaratakse selle leevenduseks volüümi andvad šampoonid ja taastavad hooldustooted aga tegelikult tuleks igat probleemi käsitleda individuaalselt.

Peanaha liigne rasueritus ei ole tingitud ainult ühest asjast, mida tihtipeale kliendid arvavad. Peanaha rasueritust saab pärssida šampoonidega ja peanaha toonikutega ajutiselt aga tegelikult tuleks üle vaadata ka toitumine, ravimid, alkoholi tarvitamine, füüsiline aktiivsus ja siis liikuda edasi hooldustoodeteni.

Miks see nii on?

Teadagi toimub peanahas ka ainevahetus, mistõttu saame oma peanaha ph ja rasueritust reguleerida toitumisharjumuste muutmisega.

Kui toitumine ja muud juuksurit mitte puudutavad faktorid on üle vaadatud siis saame edasi liikuda peanaha ja juuste hoolduseni.

Mis toimub peanahal šampooni ja veega hõõrudes?

Me eemaldame mustuse, rasu ja viimistlusjäägid, alles jääb puhas ja klaar peanahk. Peale kuivamist hakkab peanahk tootma taas rasu, et kaitsta peanahka.

Esimene mõte on klientidel, et tuleks hakata igapäev pead pesema aga sellega eemaldatakse liiga palju rasu ja seda rohkem hakkab peanahk rasu juurde tootma, et säilitada kaitset.

Juuksurina soovitan esmalt vähendada peapesude arvu nädalas, seda tuleb muidugi harjutada esmalt, et peanaha mälu saaks hakata harjuma selle uue režiimiga. Teisalt vaatame üle millega pestakse juukseid igapäevaselt. Kahjuks näen oma praktikas tihti, et kasutatase tugevaid rasueemaldavaid šampoone, mis kuivatavad peanahka ja seetõttu toimub kiirem rasueritus peanahal.

Edasi on kliendil mõned valikut:

1) Pesta igapäev aga väga leebe šampooniga, mille Ph jääks 5-6 vahele ja sisaldaks õrnatoimelisi koostisosi.

2) Vähendada peapesude arvu, nt. igapäeva pesu asemel pesta üle päeva ja samuti kergetoimelise šampooniga, et ei kooriks peanahka liialt rasust.

Esimese variandi valivad need, kes käivad tihti trennis ja peavad igapäev esinduslikud välja nägema.

Teise variandi kasuks otsustavad need, kes saavad muuta oma toitumist (vähendada valge jahu tooteid, karastusjookide ja alkoholi mitte tarbimine või oluline vähendamine, antioksüdantiderikkad toidud menüüsse lisada jne.)

Sellele on oluline juurde märkida ka, et peapesude arv ei tohiks olla sellistel klientidel vähem kui 2 korda nädalas, sest võib ära ummistada rasunäpsud ja see võib lõppeda juuste väljalangemise ja muude nahaprobleemidega.

Raskematel juhtudel saadame kliendid trihholoogiakeskusesse uuringutele.

Juuste kuivus.

Mis muudab juuksed kuivaks ja nõrgaks?

Juuksed koosnevad ca 90% proteiinist, ehk keratiinist, mille tootmine saab alguse peanahas keratiniseerumisest. Et aru saada miks inimese juuksed on nõrgad, peaksime analüüsima kus asuvad kõige nõrgemad osad ja välja selgitama, kas on toimunud juuste nõrgestamine juba keratiniseerumise ajal või peale seda.

Kuidas saab keratiniseerumise ajal kahjustada protsessi?

Kui kasutada liiga agaralt igasugu juuksekasvu kiirendavaid ravimeid, toonikuid, šampoone, ampulle jm. siis võib juhtuda, et keratiniseerumisprotsessi ajal kasvavad juuksed liiga kiiresti ja keratiini ei toodeta väljaulatuvasse karva piisavalt, mille mõju näeme alles hiljem, kui juus on pikemaks kasvanud.

Aga kui kahjustamine toimus hilisemal perioodil siis tuleb üle vaadata kliendi juuksehooldus harjumused.

Kuumtöötlus

Palsamid ja maskid

Hooldustooted

Peapesude arv nädalas

Mehaaniine lõhkumine

Kuidas muudab kuumtöötlus meie juukseid hapramaks?

Kuuma veega pestes juba saab alguse juuste kerge paisumine ehk avanemine ja seetõttu pääseb sealt välja ka näiteks värv, mis täitis tühimikud juukses.

Liiga tihe ja liiga kuuma föönituulega kuivatamine, siin juba lausessegi kirjutatud, et see kuivatab ja mitte ainult juuksed kuivaks vaid ka keratiini juukses.

Sirgendamine ja lokitamine, esmalt tuleks seda kõike teha täiesti kuivadel juustel, mitte natuke niisketel, sest kuumaga töödeldes aurab niiskus ära ja väheneb niiskustase.

Lisaks tuleks seda kõike eelnevat teha kuumakaitseid kasutades. Kuuma eest kaitseb hästi silikon ja õli või mõlemad koos,mis katavad juukse kutiikuli ja juhivad kuumust ühtlasemalt.

Parim oleks muidugi veeslahustuvad silikonid ja kergemad õlid, mis ei ladestu juukse pinnale ja eemalduvad järgmises pesus.

Juuksemask toidab ja niisutab kuivasi juukseid, olenevalt tootest annab proteiini, niisutust ja toitaineid juuksele, et taastada elastsus, liikuvus ja läige.

Juuksepalsam lõpetab ära juuksepesu, niisutab ja annab läike, aitab sulgeda kutiikulit.

Šampoon- aluseline

Mask- kergelt happeline/kergelt aluseline

Palsam-happeline

Liiga kuivade juuste korral võiks vähendada peapesude arvu nädalas, optimaalne on 2-3x nädalas aga selle tuleks paika sättida kliendi peanahaga kooskõlas. Liiga tihe vee ja seebiainega juuste avamine kuivatab juurde.

Lisaks vaadata üle kuidas ja millega juukseid kinnitatakse, igasugune metall juustele ei ole hea, kuna hõõrumine lõhub juukseid, valida pigem siledast puidust, kergest plastikust või riidest tooted. Liiga peenete piidega kammi kasutamine, tugev harjamine, pusade lahti rebimine, lukkude ja nööpide vahele jäämine-kõik see on juukseid lõhkuv tegevus mis viib juuksed katkemise ja kuivamiseni.

Muidugi korrapärane lõikus aitab ennetada lõhenenud juukseotste hargnemist kõrgemale, mistõttu juukseotsad katkevad ja kuivavad.

Liikudes sügavamale juuksekarva on võimalik seda kõike ka ennetada ja taastada kasutades sidemete parandajat Olaplexi, mis taastab juukse sees olevad katkised väävelsillad, et parandada eelnevalt tekkinud või keemilise protsessi käigus tekkivad kahjustused. Kui väävelsillad on parandatud on juukse koostis tervem ja tugevam, et ka igasugused hooldusained ja värvid püsiksid juukses paremini. Kui need punktid on tagatud siis saab ennetada ja taastada kuivasi juukseid.