Peatükk
6. Juuste värvimine

6.9 JUUSTE TUMEDAMAKS VÄRVIMINE

Kunstlikke värvipigmente saab tumedamaks värvida teiste kunstlike värvipigmentidega ehk eelnevalt värvitud juukseid saab teise värviga tumedamaks värvida.
Juuste tumedamaks värvimisel peab järgima vastandvärvide teooriat – eriti oluline on see blondiks värvitud juuste tumedamaks (kuldsemaks/pruunikamaks) värvimisel, sest juuksed võivad minna rohekaks. Vältimaks rohelise tooni teket, tuleb sellisel juhul värvisegule lisada või eelpigmenteerimise teel juuksesse viia, punakaid pigmente.
Heledate juuste tumedamaks punaseks värvimisel, peab jälgima soovitud punase tooni hulka. Heledale toonile erksa punase lisamine võib tulemuse palju punasemaks jätta kui on värvitoon värvikaardil.
Tumedamaks värvimisel ei ole vaja tavaliselt kasutada püsivärvi, sest juukseid ei ole vaja avada nii, nagu seda on vaja teha heledamaks värvimise puhul. Väga tumedate toonide puhul tuleb jälgida ka seda, et pideva ülevärvimisega ei lisata liigseid pigmente, kuna nii võib juukse värv muutuda palju tumedamaks kui oli soovitud toon. (Näiteks kui värvid seina, siis jääb valge seina siniseks värvimisel kumama hoopis erksam toon kui selle seina puhul, mida on juba korduvalt siniseks värvitud).

Eelpigmenteerimne

Enne juuste värvimist tehtavat toonimist nimetatakse eelpigmenteerimiseks. 

Eelpigmenteerimist kasutatakse heledaks värvitud või blondeeritud juuste puhul enne nende tagasi tumedamaks värvimist. Reeglina valitakse soovitud tulemusest aste heledam eelpigmenteerimissegu.

Eelpigmenteerimise käigus lisatakse juustele värvipigment ilma aktivaatorita ning seejärel lisatakse juustele põhivärvisegu. Kindlat mõjuaega ei ole, siin tuleb juuksuril ise otsustada, lähtudes juuste olemusest ja tööalasest kogemusest, milline täpselt on parim mõjuaeg. Algaja peab kindlasti kogu protsessi ajal kontrollima ja jälgima juuksepigmendi muutumist juukses.

Teise võimalusena kasutatakse vajamineva pigmendiga kergvärvi mõjuajaga 15-20 min. Hiljem kantakse peale soovitud värv. Eelpigmenteerimist tehakse aste heledama tooniga.

Eelpigmenteerimise soovitused ja retseptid on erinevatel värvitootjatel sageli erinevad, kuid kõigi eesmärgiks on lisada juustele rohkem pigmenti, sest tavalises värvisegus olevast pigmendist ei piisa.

Kui heledamaks värvimisel tuleb ideaalse külma puhta tooni saavutamiseks arvestada, et kõik soovimatud kaaspigmendid saaksid neutraliseeritud. siis tumedamaks värvimisel tuleb samade pigmentidega arvestada vastupidises järjekorras. See tähendab, et tume värv heleda baasil jääks püsiv ja mitte soovimatult matt, peab lisama just neid samu sooje pigmente, mida heledamaks värvimisel neutraliseeriti.