Peatükk
6. Juuste värvimine

6.11 JUUSTE TOONIMINE ENNE JA PÄRAST JUUSTE VÄRVIMIST

Eelpigmenteerimine

Enne juuste värvimist tehtavat toonimist nimetatakse eelpigmenteerimiseks.
Eelpigmenteerimist kasutatakse heledaks värvitud või blondeeritud juuste puhul, enne juuste tumedamaks tagasi värvimist.
Eelpigmenteerimise käigus lisatakse juustele värvipigment ilma aktivaatorita ning seejärel lisatakse põhivärvisegu. Kindlat mõjuaega ei ole, siin tuleb juuksuril ise otsustada lähtudes juuste olemusest ja tema kogemusest.
Eelpigmenteerimise soovitused ja retseptid on erinevatel värvitootjatel sageli erinevad, kuid kõigi eesmärgiks on lisada juustele rohkem pigmenti, sest tavalises värvisegus olevast pigmendist ei piisa.

Värvieemaldus ehk blondeeriv pesu

Värvitud juuksed sisaldavad kunstlikke värvipigmente ja neid ei ole enam võimalik teise värviga heledamaks värvida. Selleks, et värvitud juukseid heledamaks saada, tuleb neid tavaliselt blondeerida, kuid mitte alati.
Selleks, et eemaldada juustest soovimatut pigmenti võib juustele teha värvieemalduse ehk blondeeriva pesu.
Paljud juuksevärvide tootjad pakuvad kasutusvalmis värvieemaldamise tooteid, kuid blondeeriva pesu segu saab iga juuksur ka ise kokku segada, arvestades kliendi juuste seisundit ja värvitulemuse lõppeesmärki.
Värvieemaldusega ei pruugi aga alati saavutada soovitud lõpptulemust. Tulemus sõltub toodetest, millega on eelnevalt juukseid värvitud. Kui juukseid on värvitud tugevatoimelise laiatarbe juuksevärviga, siis võib värvieemalduse tulemus oodatust erineda, sest nn poevärvid sisaldavad lihtsamakoelisi värvikomponente ja on tugevamatoimelised sellepärast, et nad peavad kindlasti tagama rahuldava värvitulemuse võimalikult erinevate juuste puhul.
Juuksur saab aga valida värvi ja värvisegu vastavalt kliendi juuste olemusele ja eripärale. Sageli tuleb värvieemalduse protseduuri korrata mitu korda, kuni soovitud lõpptulemus on saavutatud.
Värvieemaldust saab teha siis, kui sooviks on juuksevärvi eemaldamine, jäädes samasse tumedusastmesse või soovitakse juukseid helestada paari astme võrra. Kui sooviks on helestada juukseid rohkem kui paar astet, tuleb neid juba blondeerida. Värvieemalduse järgselt on soovitav kasutada spetsiaalseid juuksehooldustooteid, mida klient saab endale tavaliselt salongist kaasa osta.

Näide:

Seitsmendas tumedusastmes oranžide juustega klient soovib saada lahti oranžist pigmendist ning muuta juukseid 3 astet heledamaks.
Selleks on vaja juustele teha blondeeriv pesu ja toonida juuksed üle vastandvärviteooria järgi.
Blondeeriva pesu segu retseptid on juuksevärvide tootjatel natuke erinevad, kuid nende eesmärk on üks – soovimatute värvipigmentide eemaldamine juustelt enne värviprotseduuri või värvi ühtlustamine juustel.
Levinumad värvieemalduse retseptid on:

  1. Segada võrdsetes kogustes blondeerimisaine, aktivaator, šampoon ja vesi  (kuum vesi, nii kuum kui kannatab, avab kiiremini). Kanda aplikaatorpudeliga ühtlaselt kuivadele juustele ja hõõruda vahule. Segu võib hoida juustel 5-15 minutit. Juuksed pesta veel kord šampooniga (mõni brand soovitab kasutada sügavpuhastavat šampooni) ja toonida üle vastandvärviteooria järgi.
  2. Segada 20g blondeerimispulbrit ja 80g 1,9%-list aktivaatorit. Kanda segu pintsliga kraanikausis juustele ning kammida ja mudida ühtlaselt juustesse. Segu võib hoida juustel 5-15 minutit. Juuksed pesta šampooniga ja toonida üle vastandvärviteooria järgi.
  3. Spetsiaalsed (tootja poolt valmis segatud) värvieemaldajad eemaldavad juustelt kiht haaval vaid kosmeetilisi värvipigmente. Nende värvieemaldajate eeliseks on see, et naturaalsele juuksepigmendile nad ei mõju – need ei too esile punakas-kollaseid pigmente. Miinuseks on aga see, et koheselt ei tohi juukseid uuesti üle värvida. Selliseid värvieemaldajaid tuleb alati kasutada vastavalt tootejuhisele.

Juuksevärvi ületoonimine

Juuste värvimise järgset ületoonimist tehakse siis, kui värvitulemus ei vasta soovitud tulemusele.
Ületoonimist ei tehta juhul, kui värvitulemus on liiga tume, kuna korduv värvimine muudab juuksed veelgi tumedamaks.
Ületoonimisel ei tohi kasutada aktivaatorit, mis on tugevam kui 3%, sest värviprotsess on juba tehtud – vajalik on ainult tooni korrigeerimine.
Sagedasti kasutatakse ületoonimist peale juuste blondeerimist või blondeeritud salkude tegemist, kuna helestatud juuksetoon on toores ning kollakas. Ületoonimise värvisegu kokkusegamisel tuleb lähtuda vastandvärvide teooriast (näiteks kuldkollastele blondeeritud juustele mõeldud toonivale värvisegule lisatakse natuke lillat).
Vastandvärvi hulk segus sõltub sellest, kui tugev on värvitoon, mida soovitakse nö tasandada. Tihti piisab ka paarist grammist vastandvärvist.

Näide:

10/0 tumedusastmes tooni, mis on läinud kollakaks, saab üle toonida värviseguga, milles on kollase vastandvärvi: 30g 10/0 + 1g lillat pigmenttooni + 60g 1,9%-line aktivaator.