Peatükk
7. Soengukujundus

7.14 NÄOKUJUD JA SOENGUKUJUD

Kolmnurkne näokuju

Kolmnurkset näokuju iseloomustab lai otsaesine ja kitsas lõug. Kontrast lõua ja põsesarnade vahel on suur ja see annab näole teravad jooned.

Sellisele näotüübile soengu tegemisel tuleb silmas pidada kahte nõuet:

 • pehmendada järske jooni üleminekul põsesarnade ja lõua vahel,
 • pehmendada näole iseloomulikke põsesarnu.

Juukse pikkus võiks ulatuda allapoole kõrvanibusid ja näo juurde peaks kuuluma kohev tukk.
Soengu väliskuju paremaks muutmiseks, tuleb lisada mahtu külgedele ja pealae lähedale. Sisekuju jaoks on vaja vabastada küljed, et anda laiust laubale (nt V-kujuline tukk).

Kandiline näokuju

Kandiline näokuju on ruudukujuline ning seda näotüüpi iseloomustab lai lõuaosa ja sellega ühemõõtmeline otsaesine.

Sellise näotüübi väliskuju täiustamine vajab rohkem mahtu pealaele ja külgedele selleks, et muuta pead ümaramaks ja saavutamaks ovaalset kuju (nn ideaali). Sisemise kuju jaoks peaksid nurgad asetsema allpool (ümara kujuga tukk).

Ümar näokuju

Ümara näokuju jaoks peab soengut pikendama või kõrgendama selleks, et moodustada ovaalset kuju.
Lühikese lõikuse puhul annab tukk näole pikkust. Ümarale näokujule sobib küljele kammitud tukk ja kõrvad peaksid olema avatud. Võib kasutada asümmeetrilist tukka, mis annab näole avarust.
Valitud soengu vorm võiks laieneda veidi ülespoole. Hea oleks soengus kasutada kõverat juukselahku ja asümmeetriat.

Ovaalne näokuju

Ilu defineerimisel on tähtis osa sümmeetrial ja sellepärast eeldatakse, et naisele sobib ovaalne näokuju, kuna see on kõige proportsioonikam.
Ovaalsele näokujule sobivad igat tüüpi soengud. Teistele näokujudele sobivad soengud aitavad näokujul näida ovaalsena ehk ideaalilähedasena.

Ümberpööratud kolmnurkne näokuju

Ümberpööratud kolmnurksele näokujule on iseloomulik kitsas otsaesine ja laiem lõuajoon.

Väliskuju täiustamiseks tuleb lisada rohkem mahtu külgedele soengu ülaosas. Sisekuju jaoks lõigata tuka nurgad alla, kattes sellisel kujul laubapoolsed küljed.
Lauba osa tuleb muuta laiemaks, lõug kitsamaks. Põskedel ja külgedel olevad juuksed ei tohi olla kohevad, ei sobi otselahk ega siledaks ülepea kammitud juuksed. Soengu raskuspunkt peab asuma lagipeal. Küljejuuksed peavad põski katma. Sobib ka külgedelt sile kammitud soeng, mis peab olema pealael kohev. Soeng ei tohi olla otselahuga, see laiendab nägu altpoolt veelgi.

Südamekujuline näokuju

Südamekujulist näokuju iseloomustab lai otsaesine, mille juuksekasvupiir on südamekujuline ja terav, kuid veidi nurgelise joonega lõuajoon.

Väliskuju täiustamiseks peab soengumahtu vähendama külgedel (ülal) ja lisama rohkem mahtu külgedel (all) kõrvade juures. Sisekuju jaoks lõigata tuka nurgad alla, kattes sellisel kujul laubapoolsed küljed, nagu ka ümberpööratud kolmnurksel näokujul.

Ristkülikukujuline näokuju

Ristkülikukujulist näotüüpi iseloomustab piklik kuju lai lõuaosaga ja sellega ühemõõtmelise otsaesisega.

Väliskuju täiustamiseks peab soengumahtu vähendama meelekohtadel selleks, et moodustada ovaalset kuju. Sisekuju jaoks lõigata tuka nurgad alla, kattes sellisel kujul laubapoolsed küljed, nagu ka ümberpööratud kolmnurksel näokujul.

Rombikujuline näokuju

Rombikujuline näokuju on kitsa lõua ja otsaesisega. Põsesarnade juures on nägu kõige laiem.

Väliskuju täiustamiseks sobib hästi kõrvadest allpool olev kohevus. Võimalikku teravat lõuga saab pehmendada pehmete salkudega põskedel.

Igal loetletud näotüübil võivad esineda erisused, mida peab samuti soengutegemisel kindlasti arvesse võtma: liiga kõrge laup, nöbinina, liiga rasked või liiga peened näojooned, kokkusurutud või laiali venitatud näokuju, raske lõuajoon, nõrk lõug, kõrged põsesarnad, pikk kael, madal, kõrge või kitsas laup, suured ja eemaleulatuvad kõrvad.
Järgnevalt mõned nõuanded, kuidas näotüübi erisustega toime tulla:

 • Pika ninaga näo puhul on soovitav teha kliendile selline soeng, kus suund on ettepoole ja kukal kohev. Soovitavad on ka juukselahuga soengud, aga mitte keskel, vaid külje peal. Juukseid ei ole soovitav väga tahapoole üle pea kammida. Samuti ei ole hea kanda paksu ja tihedat tukka. Näolt siledalt ära kammitud ja kuklalt kõrgele tõstetud juuksed ei ole sobilikud.
 • Väikese nina-puhul on soovitav näolt juuksed ära kammida. Sobiv ei ole kanda suurt tihedat tukka. Samuti ei ole hea näo ümber sättida tugevaid suuri lokke või raskeid salke – pigem teha sinna midagi pehmet, õrnemat ja õhulisemat.
 • Pika, kõhna kaela puhul sobib soeng, mis on tehtud kukla alumises osas või kaelal. Tähtis on juuste pikkus, mis oleks allpool lõuajoont või veelgi pikem.
 • Lame nägu peaks olema avatud – soengu põhilised detailid suunatud taha ja kukal välja venitatud. Sobivad kerged, õrnad, õhulised lokid või salgud.
 • Peenete näojoonte puhul sobib soeng, mille detailid on peened ja kohevad. Kontrasti tekitamine näo ja soengu vahel ei ole soovitatav.
 • Raskete näojoonte puhul peaksid soengu põhidetailid olema näost kaugemal. Soengut ei soovitata üles ehitada kontrastidele, mis rõhutaks tugevaid näojooni.
 • Raske lõuaga näo puhul on soovitav, et soengu põhidetailid jääksid külgedele ja põskedele. Soovitav oleks kanda ükskõik, millise kujuga tukka. Juuste pikkus peaks olema kõrgemal lõuajoonest. Soengut, mille põhidetailid on kuklal, ei soovitata teha. Eriti ei sobi teha kukla osalt üles viidud juuksed.
 • Nõrga lõua puhul on soovitav teha soeng, millel on poolavatud kõrvad ja soengu põhirõhk (tukk) viiakse kuni silmade piirjooneni. Tukk võib olla erinevalt vormi, kuid ta peaks olema kerge ja ei tohiks laupa täielikult sulgeda.
 • Madala laubaga näole soovitatakse soengut, mitte eriti pikka tukaga. Kõrvad peaksid olema poolavatud ja soeng peaks olema kerge. Soengu põhilised detailid (põhirõhk) peaksid olema pealael.
 • Kõrge laubaga näole-sobib pika tiheda tukaga soeng, ei sobi aga kõrge soeng.
 • Kitsa laubaga näole sobib lühike, kuid kohev soeng ja põhidetailid peaksid asuma oimukohtadel. Sobiv on asümmeetriline vorm. Soovitav on teha sirged ja kõverad juukselahud. Kitsa laubaga näole ei sobi lõuapiirkonnas olev soeng.
 • Suurte eemalehoidvate kõrvadega kliendile sobib soeng, kus kõrvad on kaetud – kui see aga pole võimalik, siis tuleks kohevust anda soengu külgmistele juustele ja ka kukla osale. Ei sobi asümmeetriline soeng.