Peatükk
2. Juuste ja peanaha hooldamine

2.8 JUUKSE KASVUTSÜKKEL

Inimesel on keha peal kahte tüüpi karvu – 1 millimeetrised udukarvad (vellus, lanugo) ja pikad karvad (terminal).
Udukarvad on peened, lühikesed ja udupehmed, neil puudub pigment ja peaaegu alati ka medulla e säsi. Kõige rohkem on neid imikutel. Täiskasvanutel on nad kohtades, mida arvatakse olevat karvavaba nt laup, silma ülalaug, kiilas pealagi (välja arvatud peopesad ja jalatallad). Naistel on umbes 55% rohkem udukarvu kui meestel – nende ülesandeks on higi aurustamine.
Pikad karvad on pehmed ja neid leidub peanahas, jalgadel, kätel ja kogu kehal ning seda nii meestel kui ka naistel. Nad erinevad udukarvadest tiheduse (paksuse) ja tumedama värvi poolest. Puberteediaegsed hormonaalsed muutused muudavad mõnedes kohtades udukarvad pikkadeks karvadeks.
Kõik karva folliikulid on võimelised tootma nii udu- kui ka pikki karvu, muutused on tingitud vanusest, geneetikast ja hormonaalsetest muutustest.

Juukse kasvutsükkelon piltlikult ringikujuline. Igas tsüklis on 3 (+1) faasi, mis pidevalt korduvad. Need kolm faasi on:

  • Anageen (ld.k. anagen)
  • Katageen (ld.k. catagen)
  • Telogeen (ld.k. telogen)

Anageen on juuksekasvu aktiivne faas.
Juukse folliikulis toodetakse hulgaliselt keratiini rakke ning see on tunduvalt kiirem kui keha teistes piirkondades. Anageenis toimub juuste kasvamine (90%). Faas kestab üldjuhul 3-5 aastat, mõnikord ka pikemalt.  Keskmine juuksekarva kasv on 1,25cm kuus. Karvade kasv kogu keha piirkonnas varieerub piirkonniti ja vastavalt eale ning soole. Juuste kasv on kõige kiirem 15-30 eluaasta vahel ja aeglustub pärast viiekümnendat eluaastat.

Katageen ehk vahefaas kestab umbes 10-15 päeva.
Selles faasis tõmbub folliikuli kanal kokku ja eemaldub juukse näsast, juuksesibul kaob ja kokku tõmbunud juukse juure lõpp on „ümara nuia” kujuline.
Tavaliselt on selles faasis üheaegselt vähem kui 1% juustest.

Telogeen ehk puhkefaas kestab keskmiselt 100 päeva.
Selles faasis juuksed kas kukuvad välja või tõugatakse kohalt uute, kasvamist alustanud juuste poolt.
Tavaliselt on selles faasis on üheaegselt umbes 10% juustest.

Juuksed kasvavad tsüklitena. Esimese faasi nimi on anageen ehk kasvufaas, mis kestab keskmiselt 3-5 aastat. Teist faasi nimetatakse katageeniks ja seda iseloomustab kõige paremini hääbumine. 1-2 nädala jooksul kaotab juuksekarv oma pigmendi ning muutub ka juuksekarva alumise ehk naha sees oleva osa kuju. Sellele faasile järgneb telogeen ehk puhkefaas, mis kestab 2-4 kuud. Enne kui saab alata uus kasvufaas, viibib juuksekarv veel eksogeenses faasis. See on karva eemaldumise faas, mis kestab 4-6 nädalat.

Keskmiselt kordab iga kasvutsükkel ennast 4-5 aasta tagant.