Peatükk
2. Juuste ja peanaha hooldamine

2.8 JUUKSE KASVUTSÜKKEL

Inimesel on keha peal kahte tüüpi karvu – 1 millimeetrised udukarvad (vellus, lanugo) ja pikad karvad (terminal).
Udukarvad on peened, lühikesed ja udupehmed, neil puudub pigment ja peaaegu alati ka medulla e säsi. Kõige rohkem on neid imikutel. Täiskasvanutel on nad kohtades, mida arvatakse olevat karvavaba nt laup, silma ülalaug, kiilas pealagi (välja arvatud peopesad ja jalatallad). Naistel on umbes 55% rohkem udukarvu kui meestel – nende ülesandeks on higi aurustamine.
Pikad karvad on pehmed ja neid leidub peanahas, jalgadel, kätel ja kogu kehal ning seda nii meestel kui ka naistel. Nad erinevad udukarvadest tiheduse (paksuse) ja tumedama värvi poolest. Puberteediaegsed hormonaalsed muutused muudavad mõnedes kohtades udukarvad pikkadeks karvadeks.
Kõik karva folliikulid on võimelised tootma nii udu- kui ka pikki karvu, muutused on tingitud vanusest, geneetikast ja hormonaalsetest muutustest.

Juukse kasvutsükkelon piltlikult ringikujuline. Igas tsüklis on 3 (+1) faasi, mis pidevalt korduvad. Need kolm faasi on:

  • Anageen (ld.k. anagen)
  • Katageen (ld.k. catagen)
  • Telogeen (ld.k. telogen)
  • Eksogeen (ld.k exogen)

Anageen on juuksekasvu aktiivne faas.
Juukse folliikulis toodetakse hulgaliselt keratiini rakke ning see on tunduvalt kiirem kui keha teistes piirkondades. Anageenis toimub juuste kasvamine (90%). Faas kestab üldjuhul 3-5 aastat, mõnikord ka pikemalt.  Keskmine juuksekarva kasv on 1,25cm kuus. Karvade kasv kogu keha piirkonnas varieerub piirkonniti ja vastavalt eale ning soole. Juuste kasv on kõige kiirem 15-30 eluaasta vahel ja aeglustub pärast viiekümnendat eluaastat.

See on kõige intensiivsem ja pikem faas juuksekasvu tsüklis. Juuksefolliikulite rakud jagunevad kiiresti, tootes uusi juukseid. See faas võib kesta 2 kuni 6 aastat sõltuvalt inimesest ja tema geneetilisest taustast. Anageenfaasis juukseid kutsutakse mõnikord ka „elavateks juusteks“, kuna need on tugevalt kinnitatud juuksefolliikulitesse ja saavad piisavalt toitaineid ja hapnikku.

Katageen ehk vahefaas kestab umbes 10-15 päeva.
Selles faasis tõmbub folliikuli kanal kokku ja eemaldub juukse näsast, juukse juure lõpp on „ümara nuia” kujuline.
Tavaliselt on selles faasis üheaegselt vähem kui 1% juustest.

See faas märgib juuksekasvu lõppu ja võib kesta umbes 2 kuni 3 nädalat. Juuksefolliikulite suurus väheneb, juuksekasv peatub ja juuksevars eraldub folliikulist. Katageenfaasi juuksed võivad tunduda elutud ja kuivad.

Telogeen ehk puhkefaas kestab keskmiselt 100 päeva.
Selles faasis juuksed kas kukuvad välja või tõugatakse kohalt uute, kasvamist alustanud juuste poolt.
Tavaliselt on selles faasis on üheaegselt umbes 10% juustest.

Telogeen faasis juuksefolliikulid puhkavad ja toimub juuste väljalangemine. See võib kesta 2 kuni 4 kuud. Kui see faas lõpeb, siis algab uus anageen faas.

Eksogeen faas:

Mõned teadlased lisavad ka eksogeeni faasi, mis tähistab juuste loomulikku väljalangemist. Igal päeval kaotab inimene tavaliselt 50–100 karva, mis on eksogeenfaasi osa. Eksogeen faasis langevad välja juuksed, mis olid telogeen faasis. Uued juuksed asuvad juba anageen faasis, et asendada need, mis välja langesid.

Keskmiselt kordab iga kasvutsükkel ennast 4-5 aasta tagant.