Peatükk
4. Juuste lõikamine

4.4 JUUSTE KASVUSUUND JA KONTUUR

Juuste loomulik kasvusuund ja pööris

Juuksur peab endale selgeks tegema, milline on kliendi juuste loomulik kasvamise ja langemise suund, kus asuvad pööris(ed) ja milline on nende eripära. Juukseid on parem uurida enne pesemis- ja hooldusprotseduuri, et võimalikud probleemid välja selgitada juba töö algstaadiumis.
Juuste loomulik kasvusuund ja pöörised pea krooniosas, kuklal või tukas annavad juustele nende loomuliku langemise suuna.
Sageli võivad juuste loomulik kasvusuund ja pöörised piirata valikuid ja võimalusi juukselõikusel teostamisel.

Juukseid lõigatakse enamjaolt niiskelt (pestud ja käterätikukuivalt). See võimaldab vältida kunstlikke vorme ja teeb pea kuju paremini nähtavaks. Niisked juuksed näitavad paremini oma kontuuri ja loomulikku langemist. Ülekuivanud juukseid on raskem käsitleda – sageli muutuvad nad lendlevaks või on staatilise elektrilaenguga.
Juukselõikusmasinaga lõigatakse kuivatatud juukseid.
Enne lõikama asumist peavad juuksed olema hoolikalt läbi harjatud – iga jaotus ja alajaotus korrektne, kammitud ja korrapäraselt kinnitatud. Täpseks ja lihtsamaks lõikamiseks tuleb jaotused teha kõige rohkem ühe sentimeetri laiused. Iga lõigatav alajaotus tuleb hoida kindlalt nimetissõrme ja keskmise sõrme vahel ja lõigata piki sõrmede joont. Iga uue alajaotuse võtmisel tuleb võtta kaasa üks pisikene osa eelmisest lõigatud alajaotusest või lõigata esimese lõigatud salgu juures (püsiv kontrollsalk) – nii on võimalik kinni pidada lõikuse juhtjoonest.

Juuksekontuur

Juuksekontuur ehk juuksekasvu piir on juuksekasvuala alguspiir.
Igal inimesel on juuksekontuur erineva joonega. Juuksekasvu piir võib olla nii otsmikul kui ka kukla alumises osas, kas kõrge või madal ning vahel ka ebakorrapärane ja pööristega.
Lühikeste lõikuste ja tukajuuste lõikamisel tuleb pöörata suurt tähelepanu sellele, milline on kliendi juuksekontuur, et vältida ebameeldivaid üllatusi juukselõikuse lõppedes (nt tühjad kohad, kus kõik juuksed ei ulatu lõikuse kontuurjooneni või pöörised, mis tõstavad kuivanud juuksed püsti).