Peatükk
2. Juuste ja peanaha hooldamine

2.12 KUIV PEANAHK JA JUUKSED

Kuiva peanaha põhjuseks on rasunäärmete alatalitus, mida võib võimendada kuiv kliima. Seebiumi nappuse tagajärjeks on kestendav peanahk ning juuksed, mis sealt välja kasvavad on ilmetud, kuivad, elutud ja tuhmid. Juuksehooldusvahendid, mida kasutatakse kuiva peanaha puhul, peavad olema niisutavad ja pehmendavad. Vältida tuleks väga sagedat pesemist ning kindlast ei tohi kasutada tugevatoimelisi seepe ja alkoholi sisaldavaid aineid, sest kõik need raskendavad seda seisundit.
Kuiva peanahka võivad põhjustada tugevatoimelised juuksetooted või see, kui hooldusvahendeid korralikult juustest välja ei loputata.
Ka teatud hormonaalsed muutused ja keskkonnatingimused võivad peanahka kuivatada ja ärritada. Kuiv peanahk võib olla seotud ka ebakorrapärase söögisedeliga, juhul kui nahk ei saa küllaldaselt rasvhappeid ja vitamiine, et niiskust ja rasu säilitada. Kuivi juukseid tuleb pesta šampoonidega, mis toidavad ja niisutavad peanahka.

Kuivad juuksed ei ole sama mõiste, mis poorsed juuksed. Poorsete juuste puhul on tegemist siiski keemiliselt kahjustatud juustega. Samas on kuivad juuksed sageli struktuurilt sarnased ning nende puhul kastutakse märksõna „kuivad ja kahjustatud juuksed“. Kuivade juuste kutiikulkihi soomused on nö harali tänu vee nappusele juuste struktuuris.

Paljudel inimestel, kes arvavad, et neil on kõõm, ei olegi seda, vaid peanaha küljest pudeneb hoopis väljaloputamata šampooni- ja palsamijääkidega segunenud surnud rakke.

Kuivad juuksed vajavad niisutamist ja enamikul juhtudel korralikku valgudoosi (keratiini). Kuivi juukseid tuleb kaitsta pehmendajate ja libeainetega, mis siluvad karva välimist kutiikulikihti ja annavad juustele läike. Niiskusesäilitajad aitavad niiskust ligi meelitada ja hoida.
Juuksed võivad olla kuivad erinevatel põhjustel:

  • Väga lokkis ja käharate juuste puhul võib see olla loomulik seisund tänu sellele, et kutiikuli soomused ei saa olla siledalt üksteise peal.
  • Juuksehooldusvahendid – šampoonid, soengutugevdajad jm – võivad kuivust tekitada.
  • Kuivust võib põhjustada ka juuste mehaaniline töötlemine (kammimine, föönitamine), keemiline töötlemine (püsivärvimine, struktuuri püsimuutmine) ning keskkonnaoludest tingitud mõjud (päike, kloori- või merevesi, külmakraadid).