Peatükk
4. Juuste lõikamine

4.16.6 Lühike gradueeritud lõikus

Klassikaline stiil, lühike gradueeritud lõikus, on tuntud ka kui tihedalt vastu nahka lõigatud lühike nn ärimehe lõikus. Selle tüüpilise meeste soengu korral jäetakse juuksed pealael piisavalt pikaks, et need saaksid tuka osas olla pikemad ja seejärel lüheneksid kaela ja kõrvade juures. Lühikese gradueeringu peamiseks eeliseks on selle mitmekülgsus ja sobivus igas vanuses ja erinevate elustiilidega meestele ning sellest tulenevalt on see ka üks kõige sagedamini nõutavaid soenguid.

Lühike gradueering luuakse juuste näppude vahelt lõikamise abil, järk-järgult gradueeringu nurka muutes. See lõikusstiil jätab ruumi erinevate
viimistluste loomiseks, alates konservatiivsest kuni trendikani. Näiteks
eriti pika pealae osa puhul, mis on viimistletud suunaga taha, kujuneb soeng, mis on tuntud nime pompadour järgi. Kui eelistuseks on äärmiselt nahalähedaselt lõigatud stiil, saab külgede puhul rääkida fade stiilist.
Lühikese gradueeringu või soengu loomiseks peab barber/juuksur töötama sektorite kaupa, jagades pea mitmeks jaotuseks: küljed, kroon (kukla ülemine osa) ja kukal. Kliendiga tuleb kokku leppida, kui pikaks otsustatakse jaotustes olevad juuksed jätta.

Lühikese gradueeringu lõikamiseks on palju erinevaid variante, sõltuvalt sellest, kui pikaks ülaosa ja küljed jätta. Hea mõte on märkida soovitud pikkused esi-, tagaküljele ja külgedele, tehes juhiseks väikese sisselõike. Lõigates peab kogu aeg kontrollima, kas külgede pikkused on võrdsed, vastasel juhul võib saavutada a-sümmeetrilise gradueeringuga lõikuse.

Peale kõigi sektorite läbitöötamist tuleb kontrollida eelnevaid, et midagi pole lõikamata jäänud ja soengus pole pikemaid karvu. Juhul, kui välja paistavad imelikud nurgad, tuleks need tasandada ning ülejäänud soengusse lõigata.

Kui lõikamine on lõpule viidud, saab veel puhastada ja viimistleda lõikuse kuju. Kuna lühikese gradueeritud lõikuse pealae juuksed on külgedest pikemad, siis jätab see palju erinevat mänguruumi nende kujundamiseks fööni ja viimistlusvahendite abil.

Lõikamise ajal on oluline pidevalt kontrollida, et küljed ja tagumine osa
oleksid ühtlased, eriti kui kasutatakse kääride asemel juukselõikusmasinat.

Paljudel barberitel/juuksuritel on lihtsam alustada lühikese gradueeringuga lõikust hoopis pealaelt ja liikuda alla, et jälgida lõikusnurga täpsust, samal ajal säilitades lõikuse kuju.

Pealae erinevate pikkustega saab lühikese gradueeritud lõikuse kujundada erinevateks viimistletud välimusteks. Lõigates väga erinevaid pikkusi ülemise osa ja külje vahel, saate luua dramaatilisemaid lahendusi.