Juuste värvimise praktiline protseduur algab siis, kui juuksur on leidnud vastused järgmistele küsimustele (vt värvi diagnoosileht):
- Milline on soovitud värvitoon
- Milline on juuste värv enne värvimist?
- Milline on juuste struktuur kogu karva ulatuses?
- Kui suur on hallide juuste osakaal?
- Kas juukseid tuleb värvida tumedamaks või heledamaks?
- Kui eesmärgiks on heledam toonTermin, mida kasutatakse sooja, külma või neutraalse värv... More, siis mitu astet on vaja juukseid heledamaks värvida?
- Millised võivad olla kaaspigmendid, mis hakkavad helestamise protsessi mõjutama?
- Milliseid värve kasutada ja miks?
- Millist värvimise tehnikat kasutada ja miks?
Värvimise ettevalmistused
Kui tööplaan ja protseduuride järjekord on kindlaks määratud, tuleb klient värvimise protseduuriks ette valmistada.
Kliendi kaela ümber asetatakse kaelapaber ning tema riided kaetakse kliendikatte ehk peleriiniga. Kaitseks võib peleriini peale asetada veel kilekatte või paberi.
Otstarbekas on panna valmis kõik vajalikud töövahendid – vaja läheb värvikaussi, värvipintslit ja kaitsekindaid.
Olenevalt värvimisetehnikast võib vaja minna fooliumit ning erinevaid kamme (salkude väljatõstmiseks ülejäänud juustest ja värvi ühtlaseks kammimiseks).
Juuksejuurte värvimine
Värv kantakse juuksejuurtele õhukeste diagonaalsete salkude kaupa või juukselahust paremale ja vasakule poole liikudes õhukeste salkude kaupa.
Juhul, kui soovitakse juukseid värvida heledamaks, siis alustatakse värvi pealekandmist pea kuklaosast, sest tänu nahatemperatuuri erisusele on seal värvi mõjuaeg natuke pikem. See on oluline juuste heledamaks värvimisel, erksate punaste toonidega värvimisel ja hallide juuste värvimisel.
Soovides värskendada värvi juuste kogupikkuses, kantakse juuksejuurte jaoks valitud tooni kergvärvSelle värvi molekul on väiksem kui toonijatel ja suurem ku... ka eelnevalt värvitud juukseosadele (keskosa ja otsad).
Ületoonimisel ei kasutata tugevaid aktivaatoreid, sest juukse tumedusastet pole vaja muuta – juuksepikkusele on vaja lisada ainult pigmenti.
Kergvärvi võib juustele kanda aplikaatorpudeli abil, sest tavaliselt on see vedelam, kui püsivärv.
Näide:
Kliendil on heleblondid normaalsed juuksed.
Kliendi soov on värvida juuksejuuri ehk järelkasvu.
Juuste värv juurel ehk naturaalne toonTermin, mida kasutatakse sooja, külma või neutraalse värv... More on 7/0, juuksepikkusel aga 10/3. Värvimise eesmärgiks on värv ühtlustada.
Kuna järelkasvu on vaja värvida heledamaks, siis võetakse värvitoon 10/3 (sama, mis juuksepikkusel).
Väljakasvanud juuksed vajavad helestamist vähemalt 3 astet.
Kuna juuksed on normaalses seisukorras, siis võib kasutada 9%-list aktivaatorit.
Värv kantakse ainult järelkasvule.
Juuste triibutamine
Juuste triibutamiseks ehk salgutamiseks on mitmeid erinevaid tehnikaid.
Ühe moodusena võib kasutada juuksekasvuala neljaks jaotamist, nagu ka järelkasvule värvi pealekandmisel. Diagonaalsete jaotustega ja järgides nö traageldamise võtet juuksesalgust välja peenikesed salgud, asetatakse salkude alla fooliumiriba ning kantakse salkudele värvi- või blondeerimissegu.
Salkude värvimisel ja ka mitme värviga värvimisel pole kindlaid reegleid, kuid jälgima peaks, et värv toetaks juukselõikust (nt kui kliendil on ühepikkused juuksed ning juukselahk on paremal pool, siis pole mõtet salgutada mitme värviga seda osa vasakul, kuhu langeb suur hulk juukseid tänu juukselahule – värvitehnika jääb teiste juuste alla).
Heledate triipude tegemisel võib parema tulemuse saamiseks kasutada lisasoojust (klimasoon).
Kui salgud on saavutanud soovitud heledusastme, loputatakse ja pestakse värvisegu juustelt šampooniga maha ning neutraliseeritakse palsamiga.
Tähelepanu!
Kindlasti tuleb jälgida, millised kaaspigmendid on värvitulemust mõjutanud. Võib juhtuda, et soovitud 9/ astmes salgud on liialt kollakad. Klient soovis küll sooja/kuldset tooni salke, aga mitte kollaseid.
Sellisel juhul tuleb tooni ühtlustamiseks kasutada kergvärvimist ja vastandvärvide teooriat.
Näide:
Klient soovib oma juukseid heledamaks ja elavamaks muuta.
Kliendi loomulik juuksevärv on 4/0 ja neid on toonitud samas tumedusastmes tooniva värviga.
Kliendikonsultatsiooni käigus otsustatakse teha juustesse heledaid triipe, mis on sooja tooni 9/3.
Töö käik:
- – fooliumirullist rebida nii pikad ribad kui pikad on juuksesalgud, mida sinna pakitakse,
- – segada kokku blondeerimissegu, kuna juukseid on vaja helestada rohkem kui 4 astet ning juba värvitud juukseid teise värviga heledamaks muuta ei saa. Aktivaatori valik sõltub juuste olemusest ja võib persooniti olla erinev. Kuna selle kliendi puhul on vaja juukseid muuta heledamaks ning saada lahti ka kunstlikest värvipigmentidest, siis tuleb kasutada 6% aktivaatorit,
- – salgutada juuksed vastavalt valitud tehnikale jälgides, et kasutatav salgutamise tehnika toetaks juukselõikust,
- – loputada blondeerimisvahend salkudelt ja pesta kogu pea šampooniga puhtaks – palsamit ei ole vaja kasutada,
- – valmistada kergvärvi segu 9/0 + 0/6 + 1,9% aktivaatorOksüdeeriv osa või aine (vesinikperoksiid) juuste värvimi... More, selleks, et muuta salkude tooni naturaalsemaks ning taandada blondeerimisel tekkinud kollast tooni. Kindlasti tuleb värvi segamisel järgida värvitootja juhiseid, kuid sageli on kergvärvisegu vahekord 1 osa värvi ja 2 osa aktivaatorit. Sellisel juhul on värviretsept: 60g 9/0 + 2g 0/6 + 120g 1,9%-list aktivaatorit. Pigmenttoone värvisegu üldkaalu sageli ei arvesta.
- – selleks, et värvi mõjuaega kiirendada, võib kasutada lisasoojust (klimasoon), mis lühendab värvi mõjuaega poole võrra – 20 minuti asemel hoitakse siis värvi peas 10 minutit,
- – värvisegu loputatakse juustelt ja hooldatakse juukseid nende vajadustest lähtuvalt.
Näide:
Kliendi juustel on näha väga pikk ja keeruline värviajalugu, mis on juukseid kahjustanud.
Juuksejuurte ehk väljakasvu tumedusasteMõõtühik, mida kasutatakse värvi heleduse või tumeduse ... More on 6/.
Värvitoon juuste keskosal on 9/3 ning otstel 10/2 (ehk neil on natuke rohekas toonTermin, mida kasutatakse sooja, külma või neutraalse värv... More, mis on visa kaduma).
Kliendi sooviks on ühtlane toonTermin, mida kasutatakse sooja, külma või neutraalse värv... More ning see võiks olla 8/3 või 8/7.
Väljakasvu juurest on juuksed terved ja kahjustamata.
Selleks, et saavutada tooni 8/7 või 8/3, tuleb juukseid helestada 2 astme võrra. Värvisegule võib lisada juurde veidi sinist või lillat pigmenti, sest juuste helestamisel tulevad mängu ka kaaspigmendid ja selles tumedusastmes on selleks oranž, mille vastandvärvideks on sinine ja lilla.
Värviretsept on sellisel juhul 40g 8/7 + 0,5g 0/6 + 40g 6%.
Juuste keskmine osa tuleb värvida 1 toonTermin, mida kasutatakse sooja, külma või neutraalse värv... More tumedamaks. Seda osa värvitakse kergvärviga, sest juuksekarva kutiikulkihti ei ole vaja avada.
Värviretsept on 40g 8/7 + 80g 1,9%.
Juukseotsad tuleb samuti tumedamaks värvida (kahe tooni võrra).
Tähelepanu tuleb siinjuures pöörata sellele, et juukseotsad on kahjustatud, poorsed ning on kogunud endasse ka soovimatut pigmenti. Selleks, et juuste seisundit parandada, tuleb enne värvi peale kandmist pihustada juustele kergpalsamit, mis lisab juustele sealt puuduvat niiskust.
Sellises seisukorras juukse puhul on kõige parem kasutada toonijat, kuid võib kasutada ka kergvärvi. Värviretsepti koostades tuleb arvestada ka juukseotste roheka tooniga. Värviretsept on sellisel juhul 30g 8/0 + 30g 8/7 + 1g 0/4 + 120g 1,9%. Naturaaltooni 8/0 lisatakse segusse samal põhjusel, miks seda lisatakse ka hallide juuste värvimisel.
Värvi mahapesemine
Kui värvi kasutusjuhend nõuab juuste pesemist enne värvimist, näiteks kergvärvide puhul, siis pole pärast enam vaja juukseid uuesti pesta.
Püsivärvide puhul ehk siis nende värvide, mille puhul on nõutud, et juuksed oleksid enne värvimist kuivad ja soovitavalt pesemata, tuleb värv šampooniga maha pesta, sest muidu ei ole võimalik värvisegu juustest eemaldada.
Enamjaolt tuleb enne šampooni kandmist juustele, juuksevärvi emulgeerida.
Emulgeerimiseks lisatakse natuke vett peas olevale värvile ning värvisegu nö masseeritakse vahule. Alustada tuleks juuste piirist. Selle tegevuse tulemusena masseeritakse juuksevärv juustelt ja peanahalt lahti ning seda on kergem maha pesta.
Pärast emulgeerimist loputatakse juuksed korralikult (kõik värvijäägid peavad olema juustest eemaldatud) ja pestakse šampooniga.
Kui värvitootja soovitab kasutada kindlat hooldusvahendit peale värviprotseduuri, siis peab seda ka kasutama. Kui seda pole määratud, kasutatakse värvitud juuksele mõeldud palsamit vm. Palsami kasutamine on kohustuslik, sest see lõpetab kogu värvimise protsessi.
Lisavahendid värviprotsessis
Selleks, et värviprotsess oleks võimalikult sujuv, kasutatakse värvimisel lisavahendeid – kergpalsam, juuste- ja peanahakaitse või spetsiaalne hooldusvahend.
Igal värvitootjal on sortimendis ka juuksepiiri puhastaja ehk nahalt värvieemaldaja, millega saab vajadusel eemaldada värvijäägid kliendi juuksepiirilt ja kõrvadelt, sest šampooniga pesemine ei pruugi seda teha piisavalt.
Alapeatükis „Värvimise ettevalmistused“ kirjeldatakse, kuidas klienti värvitööks ette valmistada ja kinni katta. Pikkade juuste värvimisel peab kindlasti (lisaks kliendikattele) kasutama ka kilekatet selleks, et klient ei määriks ära juuksuritooli seljatuge, kui ta ennast palju liigutab.
Kasulik on tähelepanu pöörata ka sellele, kas klient räägib sageli telefoniga või kasutab prille – need võivad värviseks saada ja see võib rikkuda kliendi tuju. Juuksurite tarvikuid müüvates kauplustes on saadaval spetsiaalsed kaitsevahendid telefonidele ja prillidele – nende puudumisel võib kasutada kilekindaid, mida kasutatakse juuksevärvi pealekandmisel.