Peatükk
2. Juuste ja peanaha hooldamine

2.14 JUUSTE PESEMINE JA HOOLDUS

Kliendile tuleb soovitada salongist kaasa osta professionaalseid juuksehooldustooteid. Juuksuri töö on harida klienti, et tema kodune juuksehooldus oleks korrektne.
Klient, kellel pole head sidet oma juuksuriga ja ta ostab oma juuksehooldusvahendid juhuslikest kohtadest, võib ära rikkuda nii oma kauni juuksevärvi kui ka juukselõikuse – süüdlaseks peetakse aga võib-olla juuksurit, sest klient on juuksuri töö elav reklaam.
„Kui sa ei näe hea välja, siis meie ka ei näe head välja”.(Vidal Sassoon).

Peanaha ja juuste pesemise eesmärk on eemaldada sinna kogunenud mustus ja  valmistada juuksed ette edasisteks juukseprotseduurideks. Perfektne peapesu eemaldab kogu mustuse, viimistlusvahendite jäägid ja peanahalt eemaldunud nahaliistakud, ilma juukseid ega peanahka kahjustamata.
Pead on vaja pesta regulaarselt, et vältida higi ja õlide segunemist rakkude ja mustusega, sest see on ideaalne pinnas peanahahaiguste ja bakterite tekkeks.
Juukseid ei ole kasulik pesta väga sageli, sest loomulikku seebiumit on tarvis, et kaitsta juuste soomuskihti. Samas aga tuleb juukseid pesta nii tihti kui on vajalik – kuivi juukseid ja peanahka harvemini, rasuseid tihemini.
Kosmeetikaturg on täidetud mitmesuguste šampoonidepalsamite ja muude hooldusvahenditega. Juuksuri kui professionaali ülesanne on leida neist parim, mis sobib planeeritava teenusega ja peanaha ning juuste seisukorraga.
Šampooni, palsami või juuksemaski valik on seotud juuste ja peanaha analüüsiga. Üldjuhul jagatakse juuksed kuivadeks, rasusteks, normaalseteks ja keemiliselt töödelduteks. Sageli on inimesel nö kombineeritud juuksed ehk kuivad ja blondeeritud või rasused ja värvitud jne. Juukseid hooldav toode valitakse selle järgi, milline probleem on suurem või olulisem.
Normaalsed juuksed ei ole toonitud, värvitud ega muud moodi keemiliselt töödeldud Samuti ei ole nad ka kahjustatud ilmastikuolude poolt, neid pole kahjustavalt pestud tugevate „seepidega“ ning harjatud valede kammide ja harjadega.

VESI

Vett kasutatakse šampoonides segajana ning mitmetel muudel otstarvetel. Vesi võib olla nii pehme kui ka kare, sõltuvalt mineraalide osakaalust.
Pehme vesi on keemiliselt pehmendatud vesi.
Pehmes vees on mineraalide hulk väike ja see on sobivam vesi peapesemiseks, sest šampoon saab kergemini mustusele ligi.
Kare vesi sisaldab teatud määral mineraale, mis võivad takistada seebi ja šampooni tegevust.

ŠAMPOON

Šampoon eemaldab mustuse tänu detergentidele.
Detergendi molekulil on kaks otsa:
1)üks ots seob õli ja rasvu ning seetõttu haakub juustes oleva mustusega,
2)teine sama molekuli ots haakub aga veega.
Veevool tõmbab kaasa detergendi molekuli, mis on teist otsa pidi seotud juustes oleva mustusega.

Šampooni üheks põhiliseks komponendiks on vesi, mis on eelnevalt puhastatud või deioniseeritud. Teiseks tähtsaks koostisosaks on puhastusaine ehk detergent. Detergendi molekulil on kaks otsa: vett siduv (hydrophilic) ja õli(rasvu) siduv (lipophilic), tänu millele toimub nö lükka-tõmba protsess, kus rasu ja mustus tõmmatakse juuksest eemale (lipophilic) ja uhutakse veega välja (hydrophilic). Šampooni ülejäänud koostisosad on lisatud vastavalt olemusele: niisutajad, õlid, proteiinid, tugevdajad ja parfüümid.
Vahutavus ei ole šampooni vältimatu omadus. On olemas küllaltki häid mustust eemaldavaid detergente, mis ei tekita vahtu, kuid tavaliselt ei ole need eriti populaarsed, kuna paljud inimesed samastavad vahutavust ja häid pesemisomadusi.

Kuvatud pildina. WebGL tugi puudub või deaktiveeritud (Safari). Võimalusel aktiveerige.

Šampoonide tüübid

Šampoone jaotatakse vastavalt juukse tüüpidele ja võimalikele probleemidele. Näiteks šampoonid kuivale, rasusele, peenele, tugevale, nõrgale, blondeeritud, lokitud, värvitud, töödeldud ja töötlemata juuksele. Šampoonid võivad olla ka toonivad, kaitsvad või sügavpuhastavad.

Happe baasil ehk igapäevaseks kasutamiseks mõeldud šampoonid tasakaalustavad juuste ja naha pH-d. Happeline koostis aitab sulgeda soomuskihti (kutiikulit). Sellist tüüpi šampoone soovitatakse kasutada peale värvimist või triibutamist ehk salkude tegemist blondeeriva vahendiga.

Tutvustades pea pesemise ajal kliendile tooteid, mida kasutad, saad panna aluse professionaalsele suhtele. Samuti mõjutab see kliendi ostuotsust.

Hooldavad ja niisutavad šampoonid on loodud selleks, et muuta juuksed siledamaks ja läikivamaks, kaitsta töödeldud juukseid kahjustuste eest ning täiustada neid. Proteiin ja biotiin on ained, mis annavad juuksele kohevust, samas aitavad šampoonil taastada juuste niiskustaset ja elastsust ning tugevdada juuksetüve. Sellistel šampoonidel ei ole nn koorivat toimet ja nad ei kahjusta juuksesse viidud kunstlikke värvipigmente.

Süvahooldavad šampoonid sisaldavad spetsiaalseid kemikaale või rohtusid, mis aitavad leevendada peanaha probleeme nt raskekujuline kõõm jne. Mõningaid selliseid šampoone on võimalik osta ainult arsti retseptiga.

Sügavpuhastavad šampoonid sisaldavad happelist komponenti, mis aitab murda läbi liigselt juuksele ladestunud ainete barjääri. Nende abil on võimalik juukseid puhastada liigsest (viimistlusained, mustus) ning intensiivistada läiget, kuid selliste šampoonide regulaarne kasutamine võib olla juustele kahjulik. Soovitav kasutamissagedus on kord nädalas ja seda juhul, kui puhastamine on hädavajalik nt kasutatakse palju viimistlusvahendeid.

Tasakaalustavad šampoonid on mõeldud kasutamiseks rasuse peanaha puhul. Need šampoonid puhastavad juuksed üleliigsest rasust, samas ei mõjuta nad paenaha loomulikku pH tasakaalu.

Kuivad või puuderšampoonid on mõeldud nendeks juhtudeks, kui veega peanaha ja juuste puhastamine on võimatu. Sellised šampoonid imavad mustuse endasse, kui neid juuksejuurtele pihustada ja juustesse kammida.
Enne keemiliste protseduuride tegemist ei tohi kuivšampooni kasutada.

Värvi lisavad või täiustavad šampoonid on mõeldud eelkõige täiustama baasvärvi. Need šampoonid on sarnased kergtoonijatele, kuid samas ei saa neid kasutada mõne kindla tooni saavutamiseks.

Värvi täiustavad šampoonid aitavad vältida ebasoovitava tooni tekkimist juuksel nt kollakas-blondi tooni korrigeerimiseks kasutatakse hõbelillaka tooniga šampooni (vastandvärvide teooria).

Juustelisanditele ja parukatele mõeldud šampoonid on, nagu nimigi ütleb, mõeldud šinjoonide ja parukate pesemiseks ja ei sobi loomulikele juustele.

PALSAM

Šampoonides olevad detergendi molekulid on negatiivse laenguga ja sellepärast puhastavad nad hästi negatiivse laenguga juukseid. Lausa nii hästi, et eemaldatakse ka juuste loomulik rasukiht!
Palsamid  sisaldavad aga positiivselt laetud molekule ning sellepärast haakuvad nad hästi negatiivse laenguga juustega ning neid ei ole nii kerge veega välja loputada.
Kuivades jääb juustele õrn kaitsekiht, mis lisab neile kaalu, teeb kammimise kergemaks ja hoiab ära staatilise elektri tekke.

Palsamid sisaldavad spetsiaalseid aineid, mis annavad juustele proteiine ja niiskust, taastavad struktuuri ja tugevust ning kaitsevad võimalike kahjustuste ja katkemiste eest.
Palsami ülesandeks on juuksekarva toetada. Sellega  ei saa muuta juuste põhiolemust ega ravida peanahka nii, et uued juuksed erineksid oma kvaliteedilt eelnevatest.
Palsamid on üldistatult jagatud kolme põhitüüpi:

  • Lihtsad ja kerged palsamid ehk nö loputajad, mis eemaldavad juustest pusad ja teevad need kammitavamateks.
  • Süvahooldavad ja taastavad palsamid, mille toimeaeg võib olla kuni 20 minutit ja mis võivad vajada ka lisasoojendamist.
  • Pähejäetavad palsamid, mille ülesandeks on kaitsta juukseid keskkonnast tulenevate kahjustuste eest ning hõlbustada kammimist.

Enamus palsameid sisaldavad silikoone, mis koos niiskust siduvate ja säilitavate ainetega, aitavad juustesse niiskust imendada ja seda säilitada. Silikoonid peegeldavad ka valgust ja muudavad juuksed läikivaks.
Silikoonide kahjulikkus või kasulikkus on otseselt seotud nende kvaliteediga. Üldiselt kasutatakse palsamite koostises, vees lahustuvaid silikoone, kuid mõnedes odavates toodetes on sageli kasutatud silikoone, mis jätavad juustele kilekihi, muutes nad elututeks.
Palsamite ülejäänud komponendid taandavad sasisust ja annavad kohevust. Enamus süvahooldavaid vahendeid ja pähe jäetavaid palsameid sisaldavad ka proteiine, mis tungivad korteksisse ja tugevdavad juuksekarva seestpoolt.
Kutiikul koosneb üksteise peal olevatest soomustest, mis terve juukse puhul on  sujuvalt üksteise peal, peegeldades valgust, mille tulemusena tekib mulje läikivast ja tervest juuksest. Kergemad palsamid ja hooldusained siluvad juukse pealmise kihi ja saavutavad samasuguse efekti.

Kuvatud pildina. WebGL tugi puudub või deaktiveeritud (Safari). Võimalusel aktiveerige.

Palsamite tüübid

Kerged palsamid on hooldusvahendid, mille mõjuaeg on väga lühike. Nad sisaldavad niisutajaid, et parandada rabedaid ja kuivi juukseid ning nende ülesanne on tasakaalustada pH taset juustes peale keemilist töötlust. Peale juuste keemilist töötlemist on neid väga hõlbus kasutada, sest nende mõjuaeg on tavaliselt ainult kuni 5 minutit.

Niisutajad on paksemad ja kreemjamad kui kerged palsamid ja nende mõjuaeg on pikem (10 – 20 minutit). Koostisosad sarnanevad kergete palsamitega, kuid need on tugevama toimega, imenduvad sügavamale ja püsivad juustes kauem. Oluline on pikem hoidmise aeg juustes ning samuti võivad nad mõnikord nõuda lisasoojuse kasutamist.
Niisutajate keemilises koostises on ka neljaosalised ammooniumi ühendid, mis tänu oma võimele järjekindlalt kinnituda juukse kiu külge, tagavad vahendi pikaajalisema mõju ja kaitse.

Juuksuri ülesanne on osata hinnata juukseid ja sobitada neile vajalikud hooldusvahendid.

Hooldusvahendeid on saadaval alates lihtsatest kreemjatest juukse loputajatest (rinse), mis aitavad lahti saada juuksepusadest kuni juuksemaskideni, mille ülesandeks on juukse taastamine ja toetamine.

Proteiini sisaldusega palsamid on mõeldud juuste läbimõõdu suurendamiseks ja kohevuse andmiseks. Selliseid palsameid kasutatakse nii juuste süvahoolduseks kui ka soengu sättimise hõlbustamiseks. Neid on olemas mitmesugustes tugevusastmetes ning oluline on juuksuripoolne juuste analüüs enne kasutamist.
Kontsentreeritud proteiinisisaldusega palsamid on loodud juustele tugevuse andmiseks ja lõhenenud otste silumiseks. Sellised palsamid mööduvad kutiikuli kihist ja sisenevad korteksisse, lisades sinna keratiini, mille juuksed on kaotanud. Need palsamid parandavad juuste üldist väljanägemist, tasakaalustavad poorsust ja suurendavad elastsust. Palsamite jäägid, mis ei sisenenud juuksesse, loputatakse veega välja. Kontsentreeritud proteiinisisaldusega palsameid ei ole soovitav kasutada kohe peale juuste keemilist töötlemist, sest nad võivad muuta proteiinsildade kuju, mis on eelnevalt loodud struktuuri püsimuutmise, värvimise vms protseduuri käigus.
Süvahooldavad palsamid on peamiselt tuntud kui juuksemaskid. Sellised palsamid koosnevad kontsentreeritud proteiinidest ja kreemjatest niisutajatest ning neid sobib kasutada siis, kui tasakaal nii proteiinide kui ka niiskuse vahel on kadunud.

Ülejäänud juuksehooldusvahendite hulka kuuluvad:

  • pealepiserdatavad kuumakaitsega vedelikud vältimaks kuumakahjustusi,
  • meditsiinilised peanaha toonikud (vedelikud), mis on mõeldud peanaha süvahoolduseks,
  • peanahka kuivatavad vahendid, mis on mõeldud liigse rasususega peanahale.

Neid kasutatakse peale juuste hooldust ja enne soengu tegemist.

Järgnevas tabelis on näidatud kuidas teatavat tüüpi juuksele valida õiged hooldusvahendid:

Kuvatud pildina. WebGL tugi puudub või deaktiveeritud (Safari). Võimalusel aktiveerige.
JUUKSE TÜÜPPEENIKE JUUSKESKMINEJÄME
SIRGEMahtu andev šampoon Vahend pusade lahti harutamiseks, juhul, kui seda on vaja Proteiini süvahooldusTasakaalustatud pH-ga šampoon Loputusvahend Proteiini süvahooldusNiisutav šampoon Pähejäetav palsam Niisutav ja niiskust andev süvahooldus vahend
LAINELINE LOKKIS
KRÄSSUS
Peene juukse šampoon, Pähejäetav palsam, Proteiini süvahooldus Juuste ja peanaha kaitse enne keemilisi protseduureTasakaalustatud šampoon Pähejäetav palsam Niisutav ja niiskust andev süvahooldusNiisutav šampoon Pähejäetav palsam Proteiine sisaldav ja niisutav süvahooldus
KUIV KAHJUSTATUD 
(keemiline lokk, värv,
föön, päike, kuumad soenguvahendid)
Õrn ja kerge šampoon Kerge, pähejäetav palsam Proteiine sisaldav, niisutav ja taastav süvahooldus vahend Kuumakaitse vahend.Šampoon keemiliselt töödeldud juustele Niisutav palsam Proteiine sisaldav, niisutav ja taastav süvahooldus vahend Kuumakaitse vahend.Sügavalt niisutav šampoon kahjustatud juustele Pähejäetav palsam Sügavalt hooldav palsam või mask