Peatükk
6. Juuste värvimine

6.12 VÄRVIKAART

Värvikaart on juuksuri üks olulisemaid töövahendeid.
Erinevad juuksevärvide tootjad kasutavad oma värvide nummerdamiseks erinevaid numbrite ja tähtede kombinatsioone. Samas on nad kõik suhteliselt sarnaselt kodeeritud. Ühes värvikoodis on alati olemas viide tumedusastmele, põhitoonile ja nüansile.

Tumedusaste

Tumedusastmed moodustuvad primaarvärvidest ja tumedus sõltub nende kolme pigmendi järjestusest ja kogusest

Juhul, kui jagada värvi tumedusastmed nii, et 1 – tähistab kõige tumedamat ehk musta ja 10 – kõige heledamat ehk heleblondi, siis jaotuvad värvid järgnevalt:

  1. Must
  2. Mustjaspruun
  3. Tumepruun
  4. Keskmine pruun
  5. Hele pruun
  6. Tumeblond
  7. Keskmine blond
  8. Hele blond
  9. Ere blond
  10. Väga hele blond

„0“ – esimese numbrina, tumedusastme asemel tähistab seda, et tegemist on lihtsalt pigmendiga, mida segatakse värvisegudele juurde, et mõnda pigmenti intensiivsemaks muuta või varjutada. Neid toone kutsutakse ka mix- toonideks ehk segutoonideks.
Värvikaardil olevad read, kus tumedusastmed on märgitud kahekohalise arvu või mõnel muul viisil, eelnevast tähistusest erinevalt, on värvid, millega saab juukseid 10 astmest heledamaks värvida – nn spetsiaalblondid värvid.

Näide:

Soovides värvida 50% halli sisaldavaid juukseid tumeblondiks, mis on pruunikat lillakat tooni, on värviretsept järgnev – 30g 6/0 + 30g 6/76.
Kuna eesmärgiks on violetset nüanssi rõhutada, siis tuleb lisada veel 10g 0/66 ehk siis pigmenttooni, kus puudub tumedusaste ja mis sisaldab topelt violetset pigmenti.
Kui sooviks oleks aga puhtalt külm toon, siis tuleks 6/76 asemel kasutada 6/6. Halle juukseid värvides tuleb kasutada 6% (20vol) aktivaatorit.
Värvi valemiks on sellel juhul:
30g 6/0 + 30g 6/76 + 10g 0/66 + 60g 6%
Mõned tootjad rõhutavad, et pigmenttoonidele pole vaja aktivaatorit lisada, kui seda peetakse aga vajalikuks, siis näeks see sama valem välja järgmiselt:
30g 6/0 + 30g 6/76 + 10g 0/66 + 70g 6%