Peatükk
7. Soengukujundus

7.13 SOENGUPROTEES EHK SOENGUTÄIDIS

Soenguproteesi ülesandeks on anda soengule vormi või lisamahtu ehk kohevust, mida loomulike juustega anda pole võimalik. Mõnikord saab kasutada soenguproteesina ka kliendi enda juukseid, kui need on piisavalt paksud – sellisel juhul juuksed tupeeritakse ja kinnitatakse soengu alla, kuid soenguproteesiga saab seda teha lihtsamalt ning juukseid vähem koormates.
Soenguproteese on saadaval mitmesugustes kujudes ja värvides. Soengusse tuleb valida selline täidis, mis ühtib kõige rohkem kliendi juuste tooniga ning mille kuju sobib kõige rohkem tulevase soengu kujuga.

Soenguproteesi paigaldamine

Juukseklambrite ja -kummide kinnitamine

Juukseklambreid, nii klassikalisi kui ka vanaemasid ehk hark-klambreid, kinnitatakse nii, et alguses võetakse klambri ühe haru otsa väike osa kinnitatavast salgust, suunates klambri vastassuunas kinnitamise suunale ning siis keeratakse klamber õiges suunas ja surutakse juuksesse.

Paljude soengute puhul peab juuksed kinnitama (kas täielikult või osaliselt) hobusesabasse, sest nii saab luua toe ülespandud soengule või siis kujundada soeng hobusesabast.
Üheks olulisemaks võtteks on see, kuidas hobusesaba või juuksesalk kummiga kinnitatakse. Juuksesalku ei ole hea kinnitada tavalisel moel, ilma kaitsekihita kummirõngaga – see küll seisab hästi omal kohal, kuid pinge kahjustab juust. Kui aga sellist kummi kasutatakse, siis ei tohi seda hiljem juustest eemaldada tirides, vaid see tuleb tavaliste kääridega (mitte juuksurikääridega) katki lõigata.
Korrektne kinnitus näeb välja nii, et kummi mõlemasse otsa kinnitatakse klassikaline juukseklamber. Kui juuksed on kammitud sabasse kinnitatakse esimene klamber salgu põhja lähedale ning keeratakse kumm ümber salgu ning kinnitatakse teise klambri abil. Kummi varjamiseks on soovitav ümber kinnituse keerata õhuke juuksesalk.