Peatükk
7. Soengukujundus

7.6 SOENGUTE KUJUNDAMISE KAMMID, HARJAD JA TARVIKUD

  • Soengute tegemisel läheb vaja mitmeid erinevaid kamme, harju, tange, rulle, klambreid jm.
  • Soengute kujundamisel mängivad olulist rolli ka viimistlusvahendid.
  • Juuksur peab teadma, milline vahend sobib kõige paremini soovitud tulemuse saavutamiseks. Kui soenguid tehes sellele tähelepanu ei pöörata, võib üks väike vale valik rikkuda ära kogu tulemuse. Kogemuse lisandumisel leiab juuksur kindlasti uusi ja huvitavaid võimalusi, kuidas klassikalisi vahendeid kasutada, kuid alustada tuleks ikka algusest.
  • Järgnevalt anname ülevaade klassikalistest soengutegemise vahenditest ja tarvikutest.

Plastmassist laiade piidega kamm on ideaalne juuste lahti kammimiseks peale juuste pesu.
Samuti sobib laiade piidega kamm ka lokkide jm lahti kammimiseks. Nii saavutavad juuksed loomulikuma oleku.

Pika sabaga kamm sobib eelkõige abivahendina rullide keeramisel, kuid leiab kasutust ka soengu sättimisel ja erinevate salkude välja toomisel. Saab kasutada ka juuste tupeerimiseks.
Mõnikord kasutatakse erinevate kohtade kergitamiseks soengus ka nn kahvelkammi. Sellise kammi varre osa on nagu haruline kahvel.

Vesilaine kammil on kahepoolsed piid. Ühes otsas peenemad piid ja teises laiema vahega piid. Kamm sobib ka teiste soengudetailide välja joonistamiseks ning samuti ka salkude ja pindade silumiseks.

Vent harivent brush nimetus tuleb sellest, et õhk läheb läbi harja ja juuksed kuivavad kiiremini. Vent ehk ventilatsioon. Tegemist on klassikalise föönisoengu harjaga, mida kasutatakse lühemate juuste puhul või juuksepõhja tõstmiseks.

Harjased on üldjuhul plastikust ning nende otsad on ümara kujuga vältimaks peanaha kahjustamist. Harjased asetsevad suurte vahedega, et fööniõhk saaks vabalt läbi harja liikuda.

Rullhariround brush kasutatakse eelkõige föönisoengute tegemisel. Neid on mitmes suuruses. Sobiv suurus valitakse vastavalt soovitud soengule. Mida väiksema diameetriga on rullhari, seda lokilisem on tulemus.

Rullharjad sobivad nii kohevuse andmiseks, juukse keskosa silumiseks kui ka juuste otste kujundamiseks.

Rullharju on erineva ülesehituse ja harjastega. Kõige kiirema ja täpsema tulemuse annab hari, mille põhi on metallist ning aukudega. Viimasel juhul tekib sama efekt nagu vent harja puhul. Lisaks kuumeneb metall tänu fööniõhule ning lisakuumus aitab loki moodustumisele kaasa. Harjased on peened ja metallist.

Rull harjad sobivad erinevatele juuksetüüpidele, samas  tuleb jälgida kasutatud temperatuuri ja pinget, muidu mõjub selline hari juustele kahjustavalt.

Liikuva põhjaga hari on ülesehitatud nii, et põhi ja harjased liiguvad, ei ole jäigalt paigal ning tänu sellele sobib hari nii föönisoengu tegemiseks kui ka igapäevaseks kammimiseks.

Pehme põhjaga hari – cushion base brush on klassikaline juuksehari, mille harjased võivad olla nii naturaalsed, plastmassist kui miksitud. Sobib hästi pikkade juuste kammimiseks, sest tänu pehmele põhjale ei tiri hari liialt juukseid.

Lai haribaddle brush pehme põhjaga hari, plastikust harjastega, mis asetsevad üksteisest piisavas kauguses. Tänu pehme põhja ja jäikade, laial pinnal asetsevatele harjastele, sobib hästi suunatud (directional) föönisoengu tehnika puhul, kus juuksed suunatakse määratud suunas juurest otsteni. Sobib hästi pikkade juuste föönitamiseks.

Denman harja nimi tuleb brändinimest, kuid turul on ka teiste nimedega koopiaid. Tegemist kindla kujuliste ja kindla vahemaa tagant asetsevate sünteesmaterjalist harjastega, mis kinnituvad harja tihkele kummipõhjale. Klassikaliselt asuvad harjased 7 või 9 sirges reas. Sobib föönisoengu tegemiseks, kui eesmärgiks on pinge ja kindel suunamine. Väga lihtne on teha  sirgeid, kindlakujulisi föönisoenguid. Ei sobi lokiliste soengute tegemiseks.

Tupeerimishari  – teasing brush on kitsas piik hari, mille sünteetilised harjased asetsevad lähestikku neljas reas. Sobib nii püsiva tupeeringu loomiseks kui soenguelementide viimistluseks ning juuksepinna viimistlemiseks. Ei sobi föönisoengute tegemiseks.

Pusahari – tangle brush plastmassist põhja ja harjastega hari, mis tänu oma jäikusele harjab hästi lahti juustesse tekkinud pusad. Sobib ka maski ja palsami juustesse ühtlaselt kammimiseks. Oluline on jälgida juuksekasvu suunda, et vältida juuste liigset kahjustamist.

Naturaalsete harjastega harjad on üldjuhul hinnalt kallimad, aga see hind on ka õigustatud, sest nad on ideaalsed juukse pealmise kihi (kutiikul/soomuskiht) sulgemiseks. Tänu sellele, saab selle harjaga luua siledat ja kaunilt läikivat viimistlust.  Naturaalsete harjastega harjad sobivad hästi ka laste juuste kammimiseks ja neile, kel juuksed väga nõrgad.
Tihti on naturaalsed harjased segatud plastmass harjastega, et harjased oleksid tugevamad ning hari kestaks kauem. Üldjuhul on siis harjased ka erinevate pikkustega.
Selliste harjastega harjad sobivad hästi paksudele ja tugevatele juustele.
Metall harjased on karmid ja liikumatud. Mõeldud on need sünteetiliste juuste kammimiseks. Inimese juuksele ja peanahale on sellised harjased kahjulikud. Peeneid ja pehmeid metall harjaseid kasutatakse föönisoengu tegemiseks mõeldud rullharjadel.
Sünteetilised harjased võivad olla nii väga pehmed kui ka väga tugevad. Täpsemad materjalid on plastik, kumm, nailon ja nende sarnased materjalid. Tihedad ja tugevad plastik harjased võimaldavad saavutada pea täielikku kontrolli juuste üle.
Klassikalised soenguklambrid juuste kinnitamiseks. Neid on olemas mitmes suuruses ja värvitoonis
Vanaemadeks nimetatud harkklambrid, mida kasutatakse nii soengudetailide kinnitamiseks kui toe andmiseks. Võimaldava kinnitada juuksesalke pehmemalt ja peidetumalt kui soenguklambrid

Klippklambrid on tuntud ka kui kurenokad. Suuremaid klambreid kasutatakse juuksesalkude eest ära kinnitamiseks, väiksemaid soengu tegemise käigus salgu kinnihoidmiseks, salgu vastu pead surumiseks ja vesilaine tegemiseks.

(Loki)tangid kuuluvad kuumtöötlusvahendite hulka. Juuste koolutamise tange võib leida erineva kuju ja jämedusega (nt vahvelrauad, sirgendajad, vesilaine tangid jm).

Klassikaliste lokitangide (kaheosaliste) asemel kasutatakse tänapäeval rohkem koonustange. Samuti kasutatakse tihti ka sirgendustange ehk sirgendajaid. Põnevaid soenguid saab teha ka erineva kujuga tangide abil – alustades krepptangidega ja jätkates lapikute ja kolmnurksetega.