Peatükk
2. Juuste ja peanaha hooldamine

2.16 PEANAHA MASSAAŽ

Kaks põhilist eeldust, saavutamaks ja säilitamaks tervet peanahka on puhtus ja naha stimulatsioon. Nii kaua, kui pole olemas toodet, mis on võimeline täitma mõlemad neist ning samas ka lõdvestama klienti, tuleb see töö ära teha juuksuril.
Kõige efektiivsem on teha peamassaaži seeriatena koos juuksehooldus või -ravivahenditega. Probleemse peanaha puhul tuleb eelnevalt kindlasti konsulteerida dermatoloogiga. Mitte kunagi ei tohi masseerida peanahka millel esineb marrastusi.
Peanaha manipuleerimise tehnika. Peanaha manipuleerimiseks või siis mõjutamiseks on olemas mitmesuguseid tehnikaid, mille puhul asetatakse käed juuste alla nii, et sõrmed kogu oma pikkuses, sõrmeotste padjakesed ja peopesad stimuleeriksid lihaseid, närve ja veresooni peanahas ning alustatakse masseerimist.

  1. Lõdvestav liigutus – vasaku käega toetatakse kliendi lõuga, parem käsi asetatakse kolju taha ja pööratakse pead õrnalt. Vahetades käte asukohta ja liigutust korratakse.

2. Siluv liigutus – sõrmeotsad asetatakse mõlemale poole pead, käed libistatakse kindlalt ülespoole liigutades sõrmeotsi nii, et nad kohtuksid pealael. Liigutust korratakse neli korda.

3. Siluv ja pöörlev liigutus – sama nagu eelmine, ainult peale sõrmede libistamist umbes 3cm, muditakse kliendi peanahka õrnade pöörlevate liigutustega.

4. Otsaesise liigutus –vasak käsi asetatakse kuklaosale toetamaks pead, parem käsi, mis on asetatud otsaesisele, liigub aeglaselt ja kindlalt ülespoole peaaegu juuksepiirini, Liigutust korratakse neli korda.

5. Peanaha liigutus – peopesad asetatakse tugevalt vastu peanahka ja seda liigutatakse tõstvate pöörlevate liigutustega. Esialgu on käed kõrvade kohal, hiljem pea eesosas ja siis tagumises osas.

6. Juuksepiiri liigutus – käed asetatakse otsaesisele ja liigutatakse sõrmi tõstvate ja ringjate liigutustega.

7. Peanaha eesosa liigutus – vii käed viiakse 1,5cm kaugusele juuksepiirist ja korratakse eelnevat liigutust.

8. Peanaha tagumise osa liigutus – mõlema käe sõrmed asetatakse pea külgedele, masseerimist alustatakse pöialdega, mis asuvad allpool kõrvu ja liigutakse peanahka mõjutades pea ülemise osa poole. Liigutust korratakse neli korda, liikudes pöialdega ka keskele poole.

9. Kõrvast kõrvani liigutus – vasak käsi asetatakse otsaesisele, peanahka masseeritakse ringjate liigutustega vasakust kõrvast paremani, kasutades peopesa nn kanda.

10. Tagumine liigutus – vasak käsi asetatakse otsaesisele ja seistakse ka kliendist vasakule poole, parem käsi viiakse ringjate liigutustega mööda kaela alumist osa piki õlgu ja tagasi selja poole ning korratakse seda liigutust ka teisel küljel.

11. Õlgade liigutus – mõlemad peopesad asetatakse kliendi kaelale. Ringjate liigutustega, mõjutades lihaseid, liigutakse piki õlgu kuni õlatipuni ja tagasi.

12. Selja liigutus – ringjate liigutustega liigutakse pea ala osast mööda selga all (sõrmede otsad liiguvad kindlalt vastu nahka), alla jõudes tullakse sama teed tagasi